Regionalna kuchnia Europy
Kiedy przyjrzymy się kulinarnej mapie Europy zobaczymy pewną prawidłowość. Okazuje się bowiem, że wcale nie jest tak, że w Polsce, Francji czy Hiszpanii kuchnia w całym kraju wygląda tak samo.
Bardzo duży wpływ na potrawy, jakie się przygotowuje ma nie tyle tradycja narodowa co położenie geograficzne. Oznacza to tym samym, że na terenach górskich je się specyficznie, tam gdzie jest morze trochę inaczej, a więc dwa regiony sąsiadujące ze sobą i mające podobne warunki jeśli chodzi o ukształtowanie powierzchni i klimat mają często podobne dania w swojej kuchni, mimo, że są to dwa różne kraje.
Przykładem może być kuchnia wielkopolska czy śląska i kuchnia niemiecka. Okazuje się, że podobna historia i podobne ukształtowanie a także wpływy niemieckie sprawiły, że wszędzie w tych miejscach używa się podobnych składników, jak choćby ziemniaków i kiszonej kapusty.
W kuchni Podhala i tradycji kulinarnej Słowaków także znajdziemy wiele wspólnego, jak choćby potrawy pochodzące z przetworów koziego i owczego sera, bowiem w obu tych miejscach hoduje się owce i kozy.