Bar mleczny - smak sprzed lat
Bar mleczny większości z nas kojarzy się z okresem PRL-u. W rzeczywistości tradycja tego typu lokali sięga jeszcze czasów przedwojennych – pierwszy bar mleczny powstał już w 1896 roku. Dziś po kilkunastu latach niezbyt dobrej opinii lokale serwujące potrawy mleczne wracają do łask.
Co można zjeść w barze mlecznym? Jak wskazuje jego nazwa są to głównie potrawy jarski, sporządzane głównie na bazie mleka, mąki i jajek. W takim lokalu dostaniemy więc różnego rodzaju pierogi – ruskie, z serem bądź owocami, polane śmietaną lub podane ze skwarkami. Oprócz tego w menu na pewno nie zabraknie kopytek i leniwych pierogów, które smakiem wielu z nas przypominają dzieciństwo.
Typowe dla baru mlecznego są też takie potrawy jak kasze, omlety i jajecznice, a także zupy mleczne. W żadnym barze nie może zabraknąć także domowego kompotu. Dziś bary mleczne, po latach złej opinii, która przylgnęła do nich m.
in. za sprawą polskiej kinematografii, znów zaczynają być popularne. Być może wynika to z pewnego rodzaju nostalgii odczuwanej w stosunku do PRL-u oraz faktu, że coraz mniej z nas ma czas i ochotę na przygotowywanie pierogów czy kopytek w domu.
Dobre mleczne bary zaczynają więc być w cenie.
prażone peski dyni